Sopot – zamieszkaj lub zainwestuj

Trójmiasto jest jednym z najważniejszych rynków mieszkaniowych w Polsce. Bogata historia Gdańska, prężnie rozwijająca się Gdynia oraz oczywiście przyciągający sopocki kurort, stanowią magnes dla szerokiej grupy ludzi, która pragnie tu mieszkać. W rankingach pokazujących stopień zadowolenia mieszkańców z miejsca, w którym się żyje, wszystkie trzy miasta zajmują zawsze wysokie lokaty.

Wszystko to przekłada się na ceny nieruchomości, które w Trójmieście należą do jednych z wyższych w Polsce.

Pierwsze miejsce zajmuje niewątpliwie Sopot. Niewielki, pełen zieleni miejski obszar, położony centralnie pomiędzy dwoma większymi ośrodkami miejskimi zapewnia mnóstwo atrakcji. Z jednej strony bezpośredni dostęp do pełnej infrastruktury, z drugiej natomiast bogatą ofertę artystyczną i rozrywkową. Z blisko pięcioma kilometrami  szerokich, piaszczystych plaż, uzdrowiskami, dziesiątkami barów, klubów i restauracji, Sopot stanowi wymarzone miejsce do zamieszkania na stałe lub do przyjazdu na wakacje. Kto nie zna najdłuższego drewnianego mola w Europie, słynnego deptaka Monte Cassino, a ostatnio Ergo Areny, Mariny, czy Krzywego Domku? Kto nie chciałby w wolnej chwili pospacerować po plaży albo powłóczyć się zazielenionymi uliczkami wśród stuletnich kamieniczek?

Ceny nieruchomości w Sopocie należą do najwyższych w kraju, cechują się też bardzo szerokim marginesem pomiędzy minimum i maksimum. Nie jest łatwo jednoznacznie wskazać najlepsze sopockie lokalizacje – część osób preferuje spokój i dostojność Górnego Sopotu, inni zdecydowanie wolą dolne części miasta położone w pobliżu morza. Ceny sprzedaży 1 m2 mieszkań wahają się średnio w szerokich granicach od 7 do 22 tys. złotych. Wartość nieruchomości zależy w dużej mierze od jakości i stanu technicznego całego budynku. Najchętniej kupowane są dzisiaj gustownie wykończone mieszkania znajdujące się w nowych apartamentowcach, wyposażonych w windę i podziemną halę garażową, z ładnymi klatkami schodowymi, ciekawie zagospodarowanymi częściami wspólnymi. Klienci zwracają uwagę na nieprzesłonięty widok, ciszę, nasłonecznienie, wielkość balkonów czy tarasów. Wysokie ceny osiągają również mieszkania w kamienicach, które zachowały swój oryginalny wyraz. Warunkiem uzyskania dobrej wartości jest w tym przypadku przeprowadzony gruntowany remont nie tylko mieszkania, ale przede wszystkim całego budynku wraz z dachem, klatką i elewacją. Mankamentem kamienic jest dla części klientów brak wind oraz miejsc parkingowych.

Szukając dwupokojowego mieszkania w nowym budownictwie, wykończonego, z takimi wygodami jak winda i hala garażowa, należy liczyć się z wydatkiem ok. 500-800 tys. zł. Najtańsze są mieszkania w starszych blokach czy nieremontowanych kamienicach, położonych w mało atrakcyjnym otoczeniu. Takie mieszkania można kupić 7-8 tys. zł/m2  w zależności od lokalizacji, standardu mieszkania i budynku. Z drugiej strony wybitne apartamenty, dobrze wyposażone, z ładnym widokiem sprzedają się nawet za 15-20 tys. zł/m2. Średnią cenę dla nowych mieszkań w Sopocie można przyjąć jako oscylującą wokół 12 tys. zł/m2. Sopot jest jednym z miejsc, gdzie atrakcyjność nieruchomości jest pełna paradoksów. Najładniejsze widoki na morze oferowane są z okien nieciekawych, ale wysokich budynków z lat siedemdziesiątych, z kolei w ścisłym centrum w okolicach Monciaka trudno mieszkać na stałe z uwagi na nieustający wakacyjny ruch.

Osobny temat stanowią apartamenty kupowane na wynajem, jako lokata kapitału. Od lat wielu inwestorów lokuje tu swój kapitał, stawiając przede wszystkim na jego bezpieczeństwo i długoterminowy zwrot. Apartamenty pełnią rolę drugiego, wakacyjnego mieszkania oraz alternatywnie są źródłem niezłego dochodu.

Rozkwit nowego budownictwa z eleganckimi apartamentami oraz coraz prężniej rozwijająca się turystyka w naszym regionie sprawiają, że teraz jak nigdy przedtem warto zainteresować się taką formą inwestycji. Rosnąca pozycja Polski w Europie, coraz lepsza infrastruktura, większa liczba tanich lotów, wreszcie rosnąca liczba wydarzeń rozrywkowych, w tym Euro 2012, wszystkie te elementy wpłynęły na wzmożenie zagranicznego ruchu turystycznego i biznesowego. Obecnie stałymi gośćmi w Trójmieście są przybysze ze Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Włoch i wielu innych krajów. Polacy również niezmiennie od zawsze tłumnie przyjeżdżają nad morze. Trend ten nasilił się jeszcze bardziej po wydarzeniach w Egipcie, Tunezji, czy Turcji. Wszyscy goście szukają dobrej bazy noclegowej, na coraz lepszym poziomie. Alternatywą dla hoteli są apartamenty, bardziej przestronne od hotelowych pokoi, dobrze wyposażone, mniej anonimowe. Tendencja korzystania z takiej formy noclegów jest od dawna rosnąca. W dzisiejszych czasach, kiedy trudno o bezpieczne i atrakcyjne formy lokowania pieniędzy, zakup apartamentu w Sopocie na pewno do takich należy.

Podaż na rynku sopockich gruntów jest mocno ograniczona. Osoby szukające działek pod inwestycje budowlane muszą wykazać się dużą cierpliwością i zasobnym portfelem, podobnie jak kupujący domy jednorodzinne. Koszt m2 działki wynosi zwykle 2-3 tys. zł w zależności od powierzchni i lokalizacji.

Dodaj komentarz