Hiszpania – kierunek dobrych inwestycji

W jeden z ostatnich weekendów, na zaproszenie hiszpańskich deweloperów, udaliśmy się w ciekawą podróż na wybrzeże Costa Blanca. Naszym celem było obejrzenie apartamentów, domów i rezydencji nowo budowanych przez największe hiszpańskie firmy z tego urokliwego regionu.

 

Dogodne połączenia lotnicze z wieloma miastami z Polski sprawiły, że spora grupa naszych rodaków od jakiegoś czasu penetruje okolice Alicante, Valencii czy Murci w poszukiwaniu słońca, widoków, smacznego jedzenia, a w ostatnim czasie również nieruchomości. Trudno się dziwić temu trendowi, skoro wybrzeże Costa Blanca należy do tych wspaniałych miejsc na świecie, gdzie panują niemal idealne warunki, nie tylko pogodowe. Nawet do 320 słonecznych dni w roku, kilkanaście kilometrów szerokich, piaszczystych plaż, kamieniste, urocze zatoczki to tylko część atrakcji. Jeśli dodać to tego świeże warzywa i owoce, pyszne ryby i owoce morza, wyśmienite wina w cenach dużo niższych niż w Polsce, a także sympatycznych mieszkańców, możemy zacząć się zastanawiać dlaczego nas tam jeszcze nie ma.

Costa Blanca, podobnie jak niektóre inne regiony Hiszpanii, zaczyna ponownie wchodzić w okres zwiększonego zainteresowania zakupem nieruchomości ze strony Hiszpanów i cudzoziemców. Apartamenty i domy kupują najczęściej Skandynawowie, mieszkańcy Holandii, Belgii, Wysp Brytyjskch, Niemiec oraz Rosjanie i Polacy, a nawet Chińczycy. Większość z nich to ludzie zachwyceni hiszpańską kulturą i pogodą, luzem i beztroskim podejściem do życia. Są również typowi inwestorzy, ponieważ z wynajmu apartamentów przez lokalne agencje można zrobić nawet 5-8% w skali roku. Zwykle to połączenie idzie w parze. Oglądaliśmy wielomieszkaniowe inwestycje z basenami i infrastrukturą, wykupione w całości przez obcokrajowców, które po części służą wypoczynkowi swoich właścicieli, a po części są źródłem całkiem niezłego przychodu.

 

Apartamenty i wille sprzedawane są  z pełnym wykończeniem kuchni, łazienek, tarasów, podłóg, najczęściej bez mebli ruchomych. Zazwyczaj klient ma prawo do wyboru określonej opcji w zakresie klasy i koloru wykończenia. Część ze współpracujących z nami deweloperów oferuje również projekty z wysokiej półki, o odważnej, nowoczesnej stylistyce, a nawet inwestycje szyte na miarę. Najzamożniejsi klienci mogą wybrać działkę, położoną np. na zboczu wzniesienia, z zapierającym dech widokiem i zażyczyć sobie domu wg własnego życzenia, z żądaną liczą sypialni, łazienek, rozwiązaniami indywidualnymi.

Ceny najczęściej sprzedawanych apartamentów zawierają się w granicach około 120.000 – 250.000 Euro (1-2 sypialnie) w zależności od lokalizacji, widoków, standardu inwestycji. Domy i wille z basenami są do kupienia od około 350.000 Euro. Przy zakupie inwestycji należy uwzględnić dodatkowe koszty w wysokości 12%, które stanowi podatek VAT i koszty obsługi notarialnej i prawnika. Jak wspomniałem, nie ma na szczęście – tak jak w Polsce – konieczności doliczania kosztów wykończenia, które zawiera się w cenie. Późniejsze koszty utrzymania mieszkań wraz kosztem podatku od nieruchomości to bardzo niewysokie kwoty.

 

Zainteresowani? Po więcej informacji zapraszamy do naszego biura. Na miejscu w Alicante działa nasz przedstawiciel, który doradzi i pomoże we wszystkich niezbędnych kwestiach.

 

Nie ma na co czekać, tam nawet jesienią  temperatura dochodzi do 20-25 stopni Celcjusza 😊

Jedź, zobacz, przekonaj się sam.

 

Pomocne informacje:

http://maisa.es/pl/el-entorno/costa-blanca/

http://www.cbad.es/pl/tipo-propiedad/apartamenty-pl/

http://marjal.com/en/home/

http://www.euromarina.com/en/euromarina

http://www.tmgrupoinmobiliario.com/EN/DEVELOPMENTS/Pages/Home.aspx?localidad=Costa%20Blanca%20Norte&