Przekleństwo dużego wyboru

 

Od wyboru do koloru

Zakup apartamentu na wynajem krótkoterminowy to coraz częściej rozważana forma inwestycji. Proste porównanie oprocentowania lokat bankowych z obiecaną przez deweloperów stopą zwrotu skłania do poważnego rozważenia tej opcji. Patrząc na podaż tego rodzaju apartamentów w Gdańsku można sądzić, że wiele osób ostatecznie decyduje się na zakup i w zależności od możliwości albo zarządza takim apartamentem samodzielnie albo powierza to zadanie wyspecjalizowanej firmie. Skoro decyzja o zakupie zapadła, warto już na etapie wyboru takiego apartamentu zapewnić sobie większe obłożenie, a tym samym większe zyski. Na co zatem zwrócić uwagę?

Lokalizacja, głupcze

Pozornie oczywiste. Wiadomo. Apartamenty na wynajem krótkoterminowy, oferowane przede wszystkim turystom, powinny być blisko centrum miasta i jego turystycznych atrakcji. Czy aby jednak na pewno? I co znaczy w tym kontekście „blisko”? Stając się właścicielem apartamentu powinniśmy myśleć jak przystało na prawdziwego przedsiębiorcę przyjmując punkt widzenia klienta. Zastanówmy się zatem, którzy turyści chcą być bardzo blisko atrakcji centrum miasta – jak puby, bary i gwarne ulice, a którzy wybierają lokalizacje ciut z boku, choć nadal pozostające w pieszej odległości od miejskich atrakcji.  Wiem z doświadczenia, że ludzie młodzi, studenci, bezdzietne pary, grupy przyjaciół będą chłonąć miejski gwar do późnych godzin nocnych, jednocześnie będą bardziej wrażliwi na cenę noclegu. Czy to jest właśnie nasz klient? A może jednak wolelibyśmy, aby w naszym apartamencie mieszkali turyści nieco bardziej stateczni, którzy na wieczornego drinka wolą przejść się spacerkiem i dla których nie cena, a komfort pobytu są ważniejszym kryterium wyboru?

 

Z duszą, czy bez duszy

Mało kto z nas, mając wybór, przeglądając platformy rezerwacyjne, poszukuje mieszkania na wakacyjny wypad…. w bloku. Choćby nawet był nowoczesny. Szczególnie w miastach gdzie historia czai się niemalże w każdym zaułku chcielibyśmy być bliżej niej. W końcu nawet jeśli apartament na miejski wypad służy głównie do spania, to miło jest pozostać w klimacie miasta. Zastanówmy się jakie kryteria bralibyśmy pod uwagę wybierając apartament dla siebie w Paryżu, Rzymie czy Londynie? W bloku? Jedynie pod warunkiem wyjątkowo atrakcyjnej ceny. W przeciwnym razie, z pewnością kusiłyby nas klimatyczne kamienice, ciekawie zlokalizowane domy. Warto więc, ponownie przyjmując perspektywę klienta, kupić apartament w budynku z duszą, z charakterem. Innym niż wszystkie. Wówczas wzrosną szanse na to, że nasza oferta, nasz apartament, będzie chętniej wybierany przez turystów, którzy potem zadowoleni z klimatu wybranego miejsca chętnie zarekomendują to miejsce przyjaciołom).

Dodaj komentarz